ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
загальноосвітньої школи І – ІІІ cтупенів смт. Цебрикове
Великомихайлівського району Одеської області
Смт. Цебрикове (Гофнунгсталь) засновано 1804 року німцями-колоністами. Гофнунгстальську (Цебриківську) школу – у 1817 році. Для керівництва навчальним закладом, що дістав назву "Knestershule”, було запрошено доктора Хаупта з м. Гессен, який, в свою чергу, запросив ще кілька вчителів. У 1892 році вийшов царський декрет щодо реорганізації шкіл. Це позначилося і на Гофнунгстальській школі. Внаслідок цього указу було відмінено місцеве керівництво школою, а відтак шкільне навчання повністю контролювалося російськими чиновниками.
Початкова школа в 1910 році мала 4 класи, у кожному з яких навчалося по 60 учнів. З 1912 року в школі було впроваджено 4-річну середню освіту. На цей час навчалося близько 300 учнів.
З 1917 року дістала назву Цебриківська школа, яка мала 7 класів. До війни в селищі працювали дві школи — німецька та українська. Українська школа була відкрита 1 вересня 1936 року, розташована вона була на тому ж місці, що й зараз, а німецька школа залишалась на вул. Центральній.
Спогадами про ті роки ділиться учениця довоєнної школи Р. Д. Штовбанько: «1 сентября 1936 г. сели за парты дети 1-7 классов. Дети из разных школ: из Фрайберга, там была начальная еврейская школа, из Ижицкого (Кирово), из Цебриковской немецкой школы. Поэтому не только ученикам, но и учителям было очень тяжело. В 1946 году был первый выпуск 10 класса украинской школы, школы, где первым директором и ее душой был Градецкий Б.М». З 1946 року назва школи - Цебриківська середня школа.
В 1948 році директором школи стає Цвєтков Никанор Трохимович
За роки його роботи школа набуває справжнього розквіту. Багато уваги приділяється трудовому навчанню. В 1952 р. при Цебриківській СШ організовано гурток юнатів. Юні натуралісти посадили на пришкільній ділянці редиску, моркву, цибулю, кормовий буряк, картоплю. На пришкільній ділянці учні проходили виробничу практику, знайомилися з життям рослин, з корисним діянням місцевих і мінеральних добрив.
1 вересня 1952 р. Цебриківська СШ.
З 1953 року в школі навчались всі діти, які досягли шкільного віку, цього ж року було відкрито вечірню школу, де навчалось 415 чоловік. Тривалий час працювала завучем Клавдія Микитівна Лугова, людина з великим педагогічним досвідом, яка майже весь свій час проводила в школі. Цікаво викладала російську мову й літературу, вміла привити любов до цього предмета своїм учням. 25.06.1953 року десятикласники Цебриківської СШ здали останній екзамен. Добрі і відмінні знання показали з усіх предметів учні: Ліна Висоцька, Володимир Чумак, Борис Бігма, Сергій Балан, Володимир Джавров, Віктор Багачук. Працівник РК ЛКСМУ т. Оголюк здав екзамени екстерном. В 1956 році учитель хімії Цебриківської СШ т. Каратєєв Д. І. обладнав хімічний кабінет своїми силами при допомозі учнів. Він підтримував тісний зв'язок з ветлікарнею, аптекою, сирзаводом, вин-пунктом, які надавали йому значну допомогу хімікатами.
Цього ж року в школі впроваджено політехнічне навчання, завдяки чому зміцніла дисципліна учнів. Вчителі зацікавлюють копіткою і вмілою ручною працею. В 2, 4 класах де керівниками Т.Т.Палієнко і Камінська Л. І., діти виробляють з пластиліну і паперу моделі меблів, вчаться шити і вишивати. У 5-6 класах в майстерні організована майстерня, в якій під керівництвом вчителя Ярошенко Г. П. вивчали різні породи дерев і виготовляли з них потрібні для вжитку деталі.
Педагогічний колектив Цебриківської СШ. 1963 р.
З 1963 року – школа проводить навчання з курсу "Автосправа”. За ці роки зі школи випущено близько 1500 водіїв категорії «С». В 1965 році директор школи Цвєтков Н. Т. переходить на роботу завідуючим Ананьєвським райвно, а на його місце заступає талановитий педагог Балан Сергій Борисович - випускник місцевої школи.
За роки роботи директором школи С. Б. Балана впроваджуються прогресивні методи навчання. На районній нараді вчителів у 1969 році доповідалось: «Впроваджуються передові методи викладання у Цебриківській СШ (директор С. Б. Балан, заступник з навчально-виховної частини А. К. Заєць). Вчителі дають висококваліфіковані уроки із застосуванням технічних засобів. Школа має попредметно обладнані класи. Це зручні клаcи -кабінети, при обладнанні яких переслідувалась мета — наукова організація праці. Кабінети хімії, географії, іноземної мови, фізики дають можливість викладачеві всі 45 хвилин використати на навчально-виховний процес. В учителя все під рукою: потрібний апарат, реактиви, плівки, карти. Всі його думки спрямовані на залучення учнів до навчального процесу, активізує їх мислення в потрібному напрямку, одержує так званий «зворотний зв'язок». Досвід учителів, які працюють багато років без другорічників, вартий того, щоб у них повчитися. Це — О. С. Корнєва, А. К. Заєць, С. Б. Балан, М. М. Гомонюк. Їх уроки , сповнені науковими матеріалами, завжди ставиться проблемна ситуація перед учнями, які привчаються самі здобувати знання, завжди знаходяться в пошуках. Це допомагає учням здобувати високий рівень знань».
Цебриківська СШ однією з перших сільських шкіл республіки впровадила кабінетну систему навчання, а також цифровий розклад, який забезпечував міжпредметний зв'язок у навчальному процесі. Ці та інші результати роботи дали привід для вручення Цебриківській середній школі високої державної нагороди. Вручав нагороду 14 квітня 1970 року заступник голови Ради Міністрів УРСР П. М. Тронько. В промові він відзначив: «За досягнення високих показників у соціалістичному змаганні на честь 100-річчя з дня народження В. І. Леніна ЦК КП України, Президія Верховної Ради Української РСР, Рада Міністрів УРСР і Укрпрофрада нагородили Ленінською ювілейною почесною грамотою Цебриківську середню загальноосвітню трудову політехнічну школу». Наприкінці урочистих зборів П. М. Тронько вручив ювілейні медалі «За доблесну працю в ознаменування 100-річчя з дня народження В. І. Леніна» таким учителям: С. Б. Балану, А. К. Зайцю, Є. І. Червонюк, Г. П. Ярошенку, Л. І. Ядвійчук, В. М. Каратєєвій, В.М.Савовій.
Про досягнення школи говорять і її випускники: Ігор Євгенович Лєвітін – Міністр транспорту Росії; Анатолій Тимофійович Авдієвський – народний артист України, лауреат Шевченківської премії, академік, керівник Національного заслуженого академічного українського народного хору імені Г.Верьовки; Валерій Дмитрович Камінський - професор, якому присвоєно почесне звання "Заслужений винахідник України” за досягнення в галузі гідротермічної обробки різних круп; Борис Іванович Бігма удостоєний найвищої урядової нагороди – Ленінської премії за наукові відкриття та успіхи у здійсненні космічного зв’язку; Віктор Олександрович Мельниченко - гросмейстер України, міжнародний майстер ФІДЕ по шаховій композиції, суддя Всесоюзної категорії і міжнародний арбітр, чемпіон СРСР ; Володимир Самійлович Чумак – полковник, нагороджений орденами Червоної Зірки, "За службу Родине в Вооруженных силах СССР” ІІІ ступеня, в’єтнамським орденом "Мужність”, іншими урядовими нагородами . Та це список далеко не всіх відомих випускників нашої школи.

Директор школи Манько С.П. та заступник директора з НМР Зелінська О.С.
З червня 2004 року директором школи працює Манько Світлана Петрівна, молодий, але в той же час дуже мудрий та досвічений керівник. Розцвітає наша школа під її керівництвом, шанує та зберігає свої традиції. Та й не дивно. Адже близько 90 % відсотків вчителів нашої школи – це її випускники, її діти. На сьогоднішній день у школі – близько 350 учнів. Щорічно випускається 9-х та 11-х класів близько 90 учнів.
З вересня 2011 року заступником директора з виховної роботи призначена вчитель англійсьної мови Кравченко Алла Леонідівна.
Кравченко Алла Леонідівна
|